JAKIE BUTY DO GARNITURU?

Buty do garnituru należy traktować jako dodatek lub uzupełnienie całości stroju mężczyzny. Ale czy na pewno? Czy nie należy podejść do obuwia jako eleganckiej bazy na której można zbudować wizerunek mężczyzny ubranego w elegancki garnitur? Można a nawet trzeba. Aby obuwie było odpowiednie należy je rozpatrzeć w kategoriach – model, materiał, wygoda oraz odpowiednia kolorystyka dobrana do koloru materiału i faktury garnituru. Prześledźmy je po kolei.
Wydawać by się mogło, że eleganckie buty, to po prostu eleganckie buty, proste skórzane, nic szczególnego. Jednak męskie modele obuwia, możemy również podzielić względem jego formalności. A tych jest kilka. Najpopularniejszym modelem butów dostępnych na ryku, będą wiedenki, szerzej zwane jako Oksfordy. Jest to, najbardziej formalny rodzaj obuwia. Jednak, mimo to dość uniwersalny. Ponieważ sprawdzi się doskonale, zarówno w strojach wieczorowych, jak i w formalnych wersjach codziennego garnituru.
Kolejny model męskiego obuwia do garnituru. To Angliki, nazywane również derby. Ten model obuwia słynie przede wszystkim, z niższego stopnia formaliści. Dlatego swoje miejsce, znajdzie na pewno, w połączeniu z codziennym garniturem. Notabene, buty te fenomenalnie wyglądają w odcieniu właśnie jasnego brązu.
Model obuwia, jakie możemy założyć, do garniturów w tych bardziej formalnych wersjach to oczywiście Monki. Klasyczne buty, o charakterystycznym zapięciu, na dwie klamerki. W Polsce popularność tych butów z roku na rok wzrasta. Jednak decydując się na ten model obuwia, warto mieć jednak światowość, tego, że jest on dość nietypowy. I jednak do bardzo formalnych garniturów, polecałbym jednak proste klasyczne buty na sznurówki. Natomiast Monki, na pewno znajdą swoje miejsce w garniturach w codziennej odsłonie.
Ostatni typ obuwia to są sztyblety. Dość ciekawa propozycja. Cechą charakterystyczną tych butów jest to, że nie posiadają sznurówek. Wygodne zakładanie i zdejmowanie umożliwiają gumowe wstawki umieszczone w cholewce. Buty tego typu możesz założyć zarówno do casualowych, jak i formalnych stylizacji. Modele z podwyższoną cholewką doskonale sprawdzą się jesienią i zimą.
Przy doborze obuwia pamiętać należy aby były wykonane z dobrego gatunkowo materiału. Buty muszą dawać nam komfort użytkowania wręcz można posunąć się do porównania iż mają nam dawać poczucie bezpieczeństwa. Na obuwiu nie należy oszczędzać.
W dalszej części spróbujmy dobrać obuwie pod względem kolorystyki do kolorystyki garnituru.
Garnitur granatowy
Bardzo często, możemy spotkać połączenie granatowego garnituru, wraz z jasnobrązowymi butami. I to połączenie jest jak najbardziej poprawne. Jednak warto mieć świadomość tego, że czym kolor obuwia jest jaśniejszy, tym też posiada on mniejszą formalność. Dlatego, jeżeli wkładamy granatowy garnitur, w bardziej formalnej wersji, na przykład z białą koszulą, i gładkim krawatem. Warto w tym przypadku. Postawić na ciemniejszy odcień brązu lub też buty czarne. Które jak najbardziej będą pasować do granatowego garnituru. Jasnobrązowe buty, oczywiście pasują do granatowego garnitur, jednak jest to połączenie o mniejszym stopniu formalności. I warto o tym pamiętać. Ponieważ są to buty które, zdecydowanie lepiej będą wyglądać, w codziennej wersji granatowego garnituru. Na przykład, w nieco jaśniejszym odcieniu granatu, lub też z mniej formalnymi dodatkami, na przykład z kolorową poszetką, i wzorzystym krawatem.

Garnitur szary
Garnitur szary jest równie uniwersalny, jak garnituru granatowy. Jednak często przez wielu, jest postrzegany, jako mniej elegancki. Oczywiste będzie, że pasującego do szarego garnituru kolorem obuwia, będą oczywiście buty czarne. I jak najbardziej, będzie to połączenie poprawne. Jednak też tak samo, jak w przypadku, gruntowego garnitur, czarne obuwie sprawdzi się w jego formalnej odsłonie. Niestety, ale w przypadku szarości, nie mamy, aż tak wielkiego pola do popisu, jak w przypadku granatowego garnituru. Ponieważ niestety, ale kolejnym i ostatnim kolorem obuwia pasującego do szarego garnituru. Jest ciemny brąz. I na tym nasze pole do popisu się kończy. Ponieważ wszelkie inne odcienie brązu, z szarym garniturem, będą raczej mało estetycznie wyglądać.
Jeszcze jednym szczegółem o którym często zapominamy przy doborze obuwia do garnitury jest pasek do spodni. On też często powinien tworzyć całość w zestawie eleganckiego Pana. Pasek powinien być kolorystycznie dobrany do obuwia a jeszcze lepiej aby kolor i faktura czy przetłoczenia były bardzo podobne. Nie należy też zapomnieć o odpowiednich skarpetkach które są nieodzowną części całej układanki jaką jest zestaw obuwie, garnitur oraz pozostałe dodatki. Mamy taki trend w aktualnej modzie że nie bójmy się eksperymentować z kolorystyką skarpet. Ale jest to temat na osobną rozmowę które może być długa i owocna , a znając życie będzie tyle kombinacji do danego obuwia ile będzie głosów w dyskusji.
Na koniec tego krótkiego opisu pamiętajmy że obuwie powinno być wykonane ze materiału naturalnego czyli skóry. Aby dobrze dopasować obuwie powinno je mierzyć się na tzw. „ zmęczoną stopę” oraz obuwie powinno się mierzyć razem z garniturem do którego mamy je nosić. Bo wtedy mamy obraz całości i możemy stwierdzić prawidłowość naszej decyzji.